Про Етикет та поведінку на балу

Загальні положення 
1. Просимо не користуватись у роздягальнях/залах засобами з сильним різким запахом (лак для волосся, дезодорант, парфуми тощо), зважайте на те, що серед нас є люди, у яких це викликає алергію. 

2. При вході до бальної зали необхідно відключити мобільні телефони або перевести їх у віброрежим, і зняти навушники. 
3. Пальчатки рекомендовано вдягати і дамам, і кавалерам. Винятком можуть бути лише випадки, коли пальчатки значно дисгармонують з обраним вами персонажем. 
4. Коли ви хочете привітати когось у бальній залі, підійдіть не поспішаючи до людини або пари. Якщо такої можливості немає, достатньо легкого нахилу голови і посмішки. Не варто кричати, розмахувати руками, підморгувати або іншими виразними жестами та мімікою привертати увагу і  викликати подив присутніх (єдиний виняток - коли така поведінка є характерною для обраного вами персонажа). При обміні вітаннями кавалери вітають дам поклоном, дами відповідають реверансом. 
5. Пересування залою відбувається, переважно, краєм танцювального майданчика, щоб уникнути зіткнень з танцюристами та не заважати тим, хто відпочиває від танцю. 
6. Не забувайте, що казковий бал - це свято! Не варто приходити на нього злим, роздратованим - всі проблеми та неприємності нехай залишаються за дверима. Суперечки, якщо вони виникнуть, повинні залагоджуватися за межами бальної зали. 
7. На балу слід триматися чемно і дотримуватися правил пристойності; неприпустимі гучні розмови, заборонено вживати ненормативну лексику. 
8. Будьте граційними та привабливими не тільки в танці. Не слід притулятися до стін і колон, сидіти, широко розставивши ноги. Кавалерам не варто тримати руки в кишенях.

9. Кавалери, будьте галантні і уважні до дам! Якщо ви бачите, що дама шукає місце посидіти - поступіться їй місцем. Також рекомендується робити дамам компліменти. 
10. Їсти цукерки, фрукти та інше слід тільки в спеціально призначених для цього місцях.

11. Вживання алкогольних напоїв заборонено протягом усього вечора! 
12. Якщо ви помітили, що хтось погано почувається – пересвідчіться, що вам це не здалося та повідомте організаторів балу. Не починайте паніки. Можливо, просто черговий танець виявився надто швидким. 

Вітання та ангажемент (запрошення) 
1. Запросити партнера до танцю і забути про це – неприпустимо! 
2. Непристойно танцювати багато з одним і тим же партнером, варто обмежитися двома - трьома запрошеннями, навіть якщо кавалер з дамою в близьких стосунках. 
3.Кавалерам слід запрошувати різних дам під час балу, попередньо назвавши себе в разі, якщо пані вам незнайома. Кавалер, котрий бажає запросити даму на танець, підходить до неї і, посміхнувшись, або вклонившись, робить запрошення у ввічливій формі. Також рекомендується прикрасити запрошення компліментом. 
4. Дама, приймаючи запрошення, робить невеликий реверанс або киває і подає руку кавалеру. 
5.Дама може відхилити запрошення на танець, якщо: 
• є попередній ангажемент\обіцянка з іншим кавалером; 
• дама вже танцювала з цим кавалером попередній танець або три танці за вечір; 
• дама хоче пропустити танець, щоб відпочити; 
• кавалер, який її запрошує, без пальчаток. 
У будь-якому іншому випадку пані зобов'язана прийняти запрошення. Якщо вона відмовила без поважної причини, дама не має права брати участь в цьому танці взагалі.
7. Якщо дама відмовила, кавалер може запросити її на інший танець. 
8. У ситуації, коли Вашу супутницю запросив на танець Ваш знайомий, ввічливо буде запросити його даму, щоб вона не залишилася на самоті. 
9. Якщо ви маєте ангажемент на танець, який буде зовсім скоро, не варто далеко відходити від бальної зали, примушуючи партнера вас шукати. 
10. В історичній бальній традиції, якої ми дотримуємось, дамам не дозволялось запрошувати кавалера самостійно.  
11. У разі нестачі кавалерів обов'язок танцювати падає на кожного. Знаючи танець і спостерігаючи безліч незапрошених дам, дуже неввічливо уникати запрошення. 
12. Під час імпровізаційних танців чи котильйонів кавалер не зобов’язаний танцювати з однією дамою весь час, доки звучить музична композиція. Запросивши даму, Ви можете провальсувати з нею один-два тури, після чого подякувати, відвести її до краю танцмайданчика чи куди вона попросить і запросити іншу даму. 
13. Брати участь у схемних танцях варто лише у випадку, якщо Ви впевнено їх танцюєте і добре знаєте схему, інакше ви ризикуєте зіпсувати настрій не тільки собі і партнерові, але і всім іншим. 
14. Після закінчення танцю кавалерові слід подякувати дамі. Дама у відповідь дякує кавалеру посмішкою або невеликим реверансом. Кавалер зобов’язаний проводити даму до зазначеного нею місця. Не забувайте про це! Не залишайте даму посеред зали. 
15. Обов’язково враховуйте обсяг вільного простору на паркеті. Якщо вже танцює досить багато пар, і вільного місця дуже мало, кавалеру варто дочекатись, доки одна або декілька пар не підуть з паркету, і лише після цього виходити танцювати зі своєю дамою, щоб не створювати штовханину. З іншого боку, кавалерам, які танцюють, слід контролювати ситуацію та не затримуватись на паркеті занадто довго, якщо ви бачите, що інші пари стоять і чекають на можливість потанцювати. 

Під час танцю 
1. Забороняється танцювати інший танець, ніж було оголошено, а також порушувати напрямок руху танцю. 
2. Кавалерам не слід робити широких кроків у танці. Варто пам'ятати, що у дам зазвичай кроки менші. 
3. Під час танцю не забувайте дивитися на свого партнера, розважати його/її приємними розмовами – зрештою, ви самі обирали пару на танець! Бесіда під час танцю має бути виключно люб'язною і приємною. Говорити банальності, обговорювати інших гостей балу - поганий тон. 
4. У танці даму веде кавалер, отже, він відповідає за всі помилки. Якщо пара випадково зачепила іншу пару, то вибачається кавалер, адже він ведучий.

 5. Тримайте дистанцію з іншими парами, уникайте зіткнень. В не схемних танцях на допомогу вам прийде „Правило трьох кіл”: у зовнішньому колі танцюють найшвидше; в середньому – повільніше; для фігур, що не потребують багато переміщень, відведено найменше коло – в центрі зали. 

6. Якщо ви бачите, що ваш партнер втомлений і не в змозі продовжувати танцювати, то під руку виведіть його/її з кола танцю, посадіть на найближчий стілець і, за потреби, принесіть води. 
7. Танцюючи з дамою, одягненою в декольтовану сукню, кавалер не може дозволити собі тримати її за оголені плечі або спину. 
8. Дамі слід намагатися згладити помилки партнера, і не втрачати свідомість, якщо помилилася сама.=) 
9. Пам’ятайте, танці - це свято!